Logo

Size iyi geleceğiz...


Icon

Telefon

+90 850 308 31 93

Icon

E-Posta

altunizade@isavak.org

Icon

Adres

Altunizade Mah, Kısıklı Cad. NO:51 Üsküdar / İstanbul

Bülten


Çift & Aile Terapisi

Aile terapisi, çeşitli renkleri bir araya getirerek uyumlu bir tablo oluşturur; problemleri çözer, iletişimi güçlendirir, aileleri sağlıklı bir ritimde tutar!

Toplumun en küçük yapısı olan aile, birçok tipe sahiptir. Aile tipleri; büyüklüğüne, yerleşim yerlerine, bölünmüş aile özelliğine ve çocuk yetiştirme yöntemlerine göre sınıflandırılır. Çocukların topluma karışmasını, ekonomik iş birliğini, yakın duygusal ilişki ihtiyacının karşılanmasını, değer ve inancın bir sonraki kuşağa aktarılmasını sağlamak ailenin temel fonksiyonlarıdır.

Her insan ayrı bir renktir, iki ayrı renk bir araya gelip bir ahenk oluşturmaya çalışır. Dünyaya gelen çocuklar ile de aile rengarenk olmaya başlar. Aile üyeleri bu denli çeşitli rengi kullanarak uyumlu bir tablo yapma çabası gösterir. Böylece, aileler kendilerine özgü bir sistem ve dinamik geliştirir. Hayatın doğal akışında yaşanılan durumların sebep olduğu sorunları fark etmek kolay olmayabilir. Adeta ailelerin de mevsimleri vardır, bazı dönemler kış gibi daha çetin geçerken diğer dönemler bahar gibi cıvıl cıvıl geçer.

Bu zor zamanlarda baş gösteren problemler bir krize dönüşebilir ve aile üyeleri çaresiz bir döngünün içinde kapana kısılmış hissedebilir. Aile üyeleri, gelişimsel farklılıklardan dolayı aynı içgörü ve farkındalık seviyesinde olamadıklarında birbirlerinin dillerinden anlayamıyormuş düşüncesine kapılır. Sağlıklı iletişimin olmadığı ya da süreç içinde iletişimin şekil değiştirdiği yapılarda, ailenin tutturduğu tempoda ritim bozuklukları kulağı tırmalamaya başladığı için aile üyelerinin sorunlarla baş etme arzuları azalabilir. Sistemin işlemediği ya da aksaklıkların oluştuğu durumlarda aile terapisi yardımcı olur. Aile terapisi; eş, ebeveyn ve çocuk sistemlerinde aile yaşamsal döngüsündeki farklılıkların sebep olduğu ve rol dağılımının sağlıklı olmamasıyla aile yapısının bozulmasından kaynaklanan sorunları çözümlemeye çalışır.

Eşler arasında ya da anne- baba ve çocuk arasında kopma noktasına gelen ipleri kuvvetli bir şekilde birbirine bağlamaya çalışarak bir düzenleme yapar. Aile refahı için tehdit unsuru olacak durumların önceden tespitini sağlar ve aile içi şiddetin önlenmesi için rehberlik yapar. Bireylere, çiftlere ve ailelere değişim ve gelişim için hizmet sunar. Bunların yanı sıra, aile terapisi; tek ebeveynli ve boşanma sürecinde olan ailelere de destek verir.

Boşanma öncesi çatışmanın çözümlenmesine odaklanır. Ayrılık kararı alındıktan sonra, tüm aile bireylerini etkileyebilecek sürecin, olumsuz etkilerini azaltmayı hedefler. Yaşanabilecek çatışmaların en aza indirilmesine ve boşanma sonrası ayrılan bireylerin ve çocukların yeni düzene uyum sağlamasına yardımcı olur. Aile terapisinin amaçları; aile bireyleri arasındaki sağlıklı iletişimi arttırmak, rol dağılımını ve güç dengesini yeniden yapılandırmak ve akut sorunların çözümlenmesini sağlamaktır.

Aile terapisi, anne-baba ve çocukların katılımıyla gerçekleşir. Ailenin çocuklar ile katıldığı seanslar olduğu gibi eşler birlikte ya da tek tek de seansa girebilir. Ayrıca, ailenin yaşamında etkin rol oynayan diğer aile fertleri de terapiye dahil olabilir. Aile terapisinden ilişkilerinde problem yaşayan herkes faydalanabilir. Aile bireyleri birçok sebep ile terapiye başvurabilir, bunlar:

– Çift ilişkileri
– Evlilik problemleri
– Boşanma süreci
– Ebeveyn ve çocuk ilişkileri
– Ebeveynlik becerileri
– İletişim problemleri
– İstismar, ihmal ve şiddet
– Yas ve kayıp
– Aile yaşamındaki değişiklikler
– Cinsel problemler
– Evlat edinme, üvey ebeveyn ve çocuk ilişkileri
– Göç eden aileler
– İş stresi, işsizlik ve ekonomik problemler

DAHA FAZLA

Hizmetlerimiz