Logo

Size iyi geleceğiz...


Icon

Telefon

+90 850 308 31 93

Icon

E-Posta

altunizade@isavak.org

Icon

Adres

Altunizade Mah, Kısıklı Cad. NO:51 Üsküdar / İstanbul

Bülten


Çocuk ve Ergen Terapisi

Çocuk ve ergen danışmanlığı, psikolojik danışmanlık hizmetinin, çocuklara ve ergenlere yönelik olan bir alt dalıdır. Genel psikolojik danışma konularına ek olarak, büyüme ve gelişme evresinde olan bireylerin, yaşadıkları spesifik durumları da konu edinmektedir.

Çocuk ve ergen danışmanlığı, psikolojik danışmanlık hizmetinin, çocuklara ve ergenlere yönelik olan bir alt dalıdır. Genel psikolojik danışma konularına ek olarak, büyüme ve gelişme evresinde olan bireylerin, yaşadıkları spesifik durumları da konu edinmektedir. Yetişkinlerin karşılaştıkları sorunlardan farklı olarak, çocukluk ve ergenlik çağına özgü farklı birtakım problemler bulunmaktadır. Bu yaş grupları için, kendilerine yönelik, özel bir danışmanlık süreci yürütülmelidir. Bunun için, bu alanda hizmet verecek olan danışmanların, çocukluk ve ergenlik psikolojisi ile ilgili yetkin bir konumda olmaları gerekmektedir. Çocuk ve ergen danışmanlığında, konuların farklılık göstermesi kadar, kişilerle kurulan iletişim biçimleri, yaklaşımlar ve yöntemler de değişiklik göstermektedir. Ayrıca danışmanlar, bu süreçte danışanlarının ebeveynleri ile de iletişim halindedir. Bu gibi yönleriyle çocuk ve ergen psikolojik danışmanlığı, diğer psikolojik danışmanlık süreçlerinden ayrılmaktadır.

 

Çocuk ve Ergen Danışmanlığı Alanları Nelerdir?

Çocuk ve ergen psikolojik danışmanlığı, genel psikolojik danışmanlık konularına ek olarak, çocuk ve ergen psikolojisine özgü konularda da hizmet vermektedir. Bu danışmanlık hizmetindeki konuları şu şekilde sıralayabiliriz:

 

Tüm bu sayılan konulara ek olarak, çocuk ve ergen danışmanlığında, başka konularda ele alınabilir. 

 

Çocuk ve Ergen Danışmanlığı Süreci

Çocuk ve ergen danışmanlığında süreç, ebeveynlerin de dahil olması nedeniyle daha farklı işleyebilmektedir. Bireysel danışmanlıkta danışan, başvurma sürecini kendi iradesiyle başlatabiliyor ve kendine uygun danışmanı seçebiliyorken, çocuk ve ergen danışmanlığı sürecini genel olarak danışanın kendisi değil ebeveynleri başlatmaktadır. Çocuklarını gözlemleyen ebeveynler, uygun gördükleri bir danışman seçmekte, bazı durumlarda danışmanla önce kendileri görüşmekte ve yaşanan durumu aktarabilmektedir. Sonrasında danışan ve danışman baş başa görüşmektedir. Çocuk ve ergen psikolojik danışmalığı sürecinde dikkat edilmesi gereken bazı durumları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 

Bu noktada çocuklarınızı net bir şekilde gözlemlemek en önemlisidir. Çocuğunuzun ya da çocuklarınızın davranışlarında herhangi bir farlılık durumu söz konusuysa; çocuk ve ergen danışmanlığı sürecini başlatmada geç kalmamanız gerekmektedir. 

 

Çocuk ve Ergen Psikolojik Danışmanlığı Hizmetinin Faydaları

Çocuk ve ergen psikolojik danışmanlığı hizmeti almak, çocukların gelişimine destek olmada ve ergenlerin büyüme sürecindeki problemlerini çözmede oldukça verimli bir harekettir. Yaşadığımız çağda insanlar, gündelik hayat içerisinde birden fazla soruna maruz kalmakta, her geçen gün bu problemlere yenileri eklenmektedir. Yaşanan problemler, kimi durumlarda yaşa göre değişiklik gösterir. Kimi durumlar da yaşanan sorunlar benzer olsa da etkilenme durumu yaşa göre değişim göstermektedir. Bu noktada psikolojik danışmanlık hizmetinin yaşa göre farklılaşması gerektiğini söylemek mümkündür. Her yaştan kişiler, yaşadıkları zorluklar karşısında danışmanlık hizmetine başvurarak, problemlerini daha rahat bir şekilde çözebilir, yaşam kalitelerini attırabilirler. Yaşanan problemler karşısında çocuk ve ergen danışmanlığı hizmeti almanın faydalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

DAHA FAZLA

Hizmetlerimiz